منو

  مقالات

  بیماری کرونا چیست؟

  بیماری کرونا چیست؟

  این روزها بیماری کرونا تبدیل به تیتر داغ روزنامه‌ها، مجلات، اخبار، تلویزیون، رادیو و شبکه‌های اجتماعی شده است. این ویروس جدید و جهش‌ یافته موجب ایجاد ترس و نگرانی در میان جوامع بشری و اقشار جامعه شده است. اما آیا واقعا این ویروس آنقدر ترسناک و مخوف می‌باشد؟ با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا با ویروس کرونا بیشتر آشنا شوید.

   


  ویروس کرونا چیست؟


  ویروس‌های کرونا عضوی از خانواده بزرگ و قدیمی ویروس‌ها می‌باشند. قبلا این ویروس‌ها را به اشکال مختلف مشاهده کرده‌ایم. خانواده ویروس‌های کرونا می‌تواند منجر به ایجاد یک سرماخوردگی ساده شده و یا در شکل پیشرفته‌تر آن تبدیل به بیماری‌های حاد تنقسی نظیر سارس شود.
  جالب است بدانید ویروس کرونا جدید که این امروزه همه جوامع را به خود درگیر کرده است، نیز از همین نوع ویروس می‌باشد. ویروس کرونای جدید و یا همان بیماری که موجب ذات الریه می‌شود در فوریه سال 2020 توسط سازمان بهداشت جهانی به نام Covid-19 نامگذاری شد. عدد 19 در این نامگذاری سال شیوع بیماری (2019) را نشان می‌دهد و کووید نیز عامل عفونی این بیماری می‌باشد. همزمان با این نامگذاری کمیسیون طبقه‌بندی ویروس بین الملل، نوع جدید ویروس کرونا را به صورت کرونا ویروس سندرم حاد تنفسی شدید تیپ 2 و یا همان Coronavirus 2, Sara-cov-2 sever acute respiratory syndrome نامگذاری نمود.
  بیماری کرونا یا کووید-19 اولین اپیدمیک حاد تنفسی نمی‌باشد و در دو دهه گذشته این بیماری با نام‌ها و اشکال مختلف (سارس و مرس) وجود داشته است.

   

   


  ساختار کرونا ویروس جدید


  به طور کلی خانواده کرونا ویروس‌ها، ویروس‌های پوسته‌ داری را شامل می‌شوند که RNA اصلی آن‌ها به شکل زنجیره ریبونوکلئوتیدی تک رشته‌ای مثبت بوده است. ساختارهای سطح کرونا ویروس‌ها به شکل میله‌ای (اسپیک) می‌باشد. اسپیک‌ها از جنس ترکیبات قندی و پروتئینی می‌باشد که پس از عبور از غشا لیپیدی ویروس بر سطح آن قرار می‌گیرد. البته باید بدانید ترکیبات پروتئینی دیگری در ساختار پوسته، پوشش ماده ژنتیکی و غشا وجود دارد که ساختار و جنس این ترکیبات موجب به تحریک سیستم ایمنی بدن و یا همان آنتی ژن‌های ویروسی می‌شوند.
  برای اولین بار در دسامبر سال 2019 در ووهان چین بیمارانی با علائمی نظیر سرفه خشک، تب، تنگی نفس به همراه سندرم حاد تنفسی کشف و در بیمارستان‌ها بستری شدند. تحقیقات گسترده و مطالعه‌های پزشکی گوناگونی بر روی این ویروس توسط متخصصان و پزشکان صورت پذیرفت و مشخص شد ویروس کرونای جدید (Covid-19) و یا همان Sars-Cov-2 همانند سایر ویروس‌ها برای ورود به درون سلول‌های میزبان نیازمند به گیرنده‌ای با نام آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 می‌باشد.

   

   


  علائم ابتلا به ویروس کرونا جدید

   

  از زمان پیدایش کرونا ویروس جدید یا کووید-19 علائم و نشانه‌های مختلفی توسط سازمان بهداشت جهانی و پزشکان اعلام گردیده است. این علائم می‌تواند در بدن افراد مختلف به اشکال و شدت‌های مختلف ظهور کند و شخص میزبان را درگیر نماید. اما از شایع‌ترین و به روزترین علائم کرونا ویروس جدید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

   

  1- تب
  2- سرفه خشک
  3- لرز
  4- درد بدن
  5- خستگی و کوفتگی
  6- از دست دادن حس بویایی و چشایی
  7- سرگیجه
  8- سردرد
  9- گلودرد
  10- در موارد نادر آبریزش بینی و عطسه
  11- مشکلات تنفسی و تنگی نفس

   

   


  انتقال ویروس کرونا جدید

   

  به طور کلی بیماری‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی و یا کرونا ویروس کووید-19 از قدرت انتقال و یافتن میزبان جدید برخوردار می‌باشند. اما چیزی که بیماری کرونا ویروس و یا کووید-19 را به تیتر اول مجلات پزشکی و شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده است، سرعت انتقال بسیار بالای آن است.
  سرماخوردگی و بیماری کرونا ویروس همگی بیماری‌های تنفسی ایجاد کرده و طیف آن می‌تواند از شدید تا ضعیف متغیر باشد. بیماری کرونا ویروس جدید (کووید-19) از طریق قطرک‌های تنفسی و از طریق تماس با فرد مبتلا قابل انتقال می‌باشد. همانطور که اشاره شد سرعت و قدرت انتقال این ویروس به نسبت سایر بیماری‌ها شدیدتر و قوی‌تر می‌باشد و در مدت زمان کوتاه‌تر با قدرت بیشتری می‌تواند به افراد دیگر انتقال پیدا کند.
  جالب است بدانید کووید-19 زمانی که وارد بدن فرد میزبان می‌شود تا 3 الی 6 روز می‌تواند بدون علائم باقی بماند و فرد به فرض بدون علائم بودن و نداشتن بیماری، در جامعه و میان خانواده تردد می‌کند. اما غافل از این موضوع که ناپیدا بودن و نداشتن علائم در افراد به معنی ناقل بودن آن‌ها نمی باشد و ممکن است فرد در روزهای اولیه بیماری بدون علائم بوده اما ناقل باشد و ویروس را بتواند گسترش دهد.
  به دلیل بالا بودن قدرت و سرعت انتقال این ویروس، سازمان بهداشت جهانی توصیه‌هایی را ارائه کرده است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

   

   


  پیشگیری از ابتلا به کووید-19


  به دلیل بالا بودن سرعت انتقال و قدرت انتقال این ویروس بهتر است توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی را جدی گرفته و به آن‌ها عمل کنیم. درنظر داشته باشید این بیماری برای افراد مسن و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماران ریوی بسیار خطرناک بوده و نیاز است تا همه افراد با رعایت نکات بهداشتی به یکدیگر کمک نمایند.


  -    استفاده از ماسک‌های بهداشتی و تعویض آن‌ها هر 3 ساعت یک‌بار.
  -    شستشوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی کردن دست و سطوح.
  -    رعایت بهداشت تنفسی و استفاده از دستمال و یا آرنج خود در هنگام عطسه و سرفه.
  -    رعایت فاصله اجتماعی و حداقل یک متری از افراد.
  -    اجتناب از لمس چشم، دهان و بینی.

   

   


  در آخر

   

  در نظر داشته باشید این بیماری همانند سایر بیماری‌ها بوده و در صورتی که به موقع متوجه بیماری خود شوید به راحتی قابل درمان می‌باشد. تنها نکته‌ای که موجب افزایش خطر این بیماری می‌شود، سرعت و قدرت انتقال این بیماری است. با رعایت کردن نکات بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی می‌توانید از انتقال و سرایت این بیماری جلوگیری نمایید.
  لطفا در صورت ابتلا به بیماری کرونا ویروس و ظهور علائم اولیه خود را به مدت 2 الی 3 هفته قرنطینه کرده و از حضور در اجتماعات و مکان‌های اجتماعی خودداری نمایید.

  اشتراک گذاری

  24 ساعته

  پرداخت ایمن

  7 روز ضمانت برگشت

  تحویل اکسپرس