منو

  مقالات

  بروسلوز، بروز آن در دام ها، تشخیص و درمان

  بروسلوز، بروز آن در دام ها، تشخیص و درمان

  بروسلوز یک باکتری است که می تواند در دام ها باعث ایجاد بیماری شود. از نظر اقتصادی بروسلوز یک عامل مهم اپیدیدیمیت و کاهش باروری در دام ها است. در واقع بروسلوز یا تب مالت یکی از شایع ترین و رایج ترین بیماری ها در بره ها و دام ها و انسان ها است که در آنها مشترک می باشد و عامل اصلی ایجاد آن باکتری عفونی بروسلا است که بر روی همه حیوانات اهلی و غیر اهلی تاثیر می گذارد. اگرچه این ارگانیسم گاهی اوقات با سقط جنین و افزایش مرگ و میر نیز همراه است، اما تأثیر اولیه آن بر روی جنس نر است. گوسفندان می توانند به طور مداوم آلوده شوند و بروسلوز را به سایر نرها منتقل کنند. میش ها نسبتاً به عفونت مقاوم هستند و در صورت آلوده شدن، در مدت کوتاهی ارگانیسم را پاکسازی می کنند. 
  عفونت بروسلا ملیتنسیس در برخی از نژادهای گوسفند باعث بیماری بالینی مشابه در بزها می شود. با این حال، بروسلوز یک بیماری منحصر به فرد برای گوسفندان ایجاد می کند که در آن اپیدیدیمیت و باروری را مختل می کند. 

   

  بروسلوز چیست؟

   


  بروسلوز یک بیماری عفونی بین حیوانات و انسان است که توسط باکتری های جنس بروسلا ایجاد می شود. نام دیگر این بیماری تب مالت است که از طریق مصرف گوشت آلوده و شیر خام منتقل می شود.

   

   

  علائم بالینی عفونت بروسلوز در دام ها

   


  اگرچه در بسیاری از مواقع هیچ نشانه ای از عفونت وجود ندارد، اما بروسلوز می تواند باعث سقط جنین، ناباروری و عقیمی شود و در نتیجه ضرر اقتصادی برای تولیدکننده داشته باشد. میش ممکن است در اواخر بارداری جنین خود را سقط کند یا بچه بره ضعیف یا بیمار به دنیا بیاورد. در موارد شدید، بروسلوز می تواند باعث آرتریت در مفاصل شود.
  بروسلوز می تواند باعث اپیدیدیمیت، اورکیت و اختلال در باروری در قوچ شود. مایع منی با کیفیت پایین با افزایش تعداد گلبول های سفید ممکن است در ابتدا تنها علامت آن باشد. در ادامه تحرک و غلظت اسپرم ممکن است کاهش یابد و اسپرم منفرد اغلب غیر طبیعی است. در 50  درصد حیوانات ضایعاتی در بدنشان بروز می کند که می توانند یک طرفه یا دو طرفه باشند، اگرچه ضایعات یک طرفه شایع تر گزارش شده است. اپیدیدیمیت منجر به بزرگ شدن اپیدیدیم، به ویژه دم می شود و ممکن است در برخی از حیوانات هنگام لمس، درد یا ناراحتی غیرعادی آشکار شود.
  علائم و ضایعات مشابهی، از جمله اپیدیدیمیت و کیفیت پایین مایع منی، در گوزن‌ها و بزهای نر، گوسفند و گوزن دم سفید آلوده به‌ صورت تجربی گزارش شده است. به نظر می رسد تنها تعداد کمی از گوزن های آلوده دارای ضایعات قابل لمس هستند. سقط جنین و افزایش مرگ و میر پری ناتال در گوزن ها ثبت نشده است، اما سقط جنین در گوسفندان آلوده مشاهده شده است. هیچ علامت یا ضایعه بالینی در گاو آبستن آلوده مشاهده نشد.
  ضایعات درشت عمدتاً در اپیدیدیم، تونیکا واژینالیس و بیضه دام ها مشاهده می شود. یک یا هر دو اپیدیدیم ممکن است به درجات مختلف بزرگ شده باشد، به طوری که دم اپیدیدیم بیشتر از سر یا بدن تحت تأثیر قرار می گیرد. 
  ضایعات میکروسکوپی ثانویه ممکن است در قسمت هایی از دستگاه تناسلی بدون ضایعات درشت، از جمله مجرای دفران و وزیکول های منی وجود داشته باشد.

   

  آیا بروسلوز می تواند انسان را مبتلا کند؟

   


  خطر اصلی ابتلا انسان به بروسلوز از طریق تماس با مایعات تولید مثلی( مایعات جفت و جنین ) حیوانات آلوده است. اگرچه امکان انتقال بروسلوز از طریق شیر یا گوشت وجود دارد، اما پاستوریزه شدن شیر و پختن گوشت، باکتری ها را از بین می برد. شیر خام که فرآیند پاستوریزاسیون را طی نکرده است، امکان انتقال را حفظ می کند. به غیر از آن، هر گونه خطر عفونت در انسان در درجه اول در افرادی است که با گوسفند و بز کار می کنند و در معرض مایعات بالقوه آلوده هستند.

  انواع مختلفی از بروسلوز وجود دارد که گونه های مختلف را تحت تاثیر قرار می دهد از جمله:


  •    گاو
  •    گوسفند
  •    بزها
  •    خوک ها
  •    انسان

   

  تشخیص بروسلوز در گاو

   


  در گاو، علائم اصلی بروسلوز سقط جنین و زایمان زودرس گوساله است.

   

  در گوسفند و بز

   


  در گوسفند و بز علائم اصلی بروسلوز عبارتند از:


  •    سقط جنین در گله 
  •    تورم پستان ها به دلیل عفونت غدد پستانی ( اندام های تولید کننده شیر )
  •    تورم بیضه ها
  •    عصبی بودن
  •    تب

   

  نحوه انتشار بروسلوز

   


  منابع اصلی عفونت ترشحات تولید مثلی (عمدتا جنین و جفت) و ترشحات پستانی (شیر) حیوانات آلوده است. بروسلوز می تواند از طریق خوردن یا تماس با جنین های سقط شده و بچه ها یا بره های آلوده منتقل شود. بروسلوز می تواند از طریق جفت گیری طبیعی منتقل شود. با این حال، این بسیار نادر است.
  این بیماری از طریق تماس با مواد آلوده حاوی باکتری منتقل می شود.


  برای انسان این می تواند شامل موارد زیر باشد:


  •    تماس با جفت حیوانات آلوده پس از زایمان یا سقط جنین (جفت عضوی پر از خون است که در دوران بارداری روی دیواره رحم تشکیل می شود)
  •    تماس با ترشحات دستگاه تناسلی حیوانات آلوده
  •    نوشیدن شیر خام (غیر پاستوریزه) یا خوردن لبنیات تهیه شده از شیر خام حیوانات آلوده

  برای حیوانات این می تواند شامل موارد زیر باشد:


  •    نوشیدن آب یا خوردن خوراکی که به باکتری آلوده شده است
  •    نوشیدن شیر حیوان آلوده

   

  پیشگیری و کنترل بروسلوز

   


  شما می توانید با رعایت ایمنی زیستی شدید در محل خود، به ویژه هنگام دست زدن به جنین های سقط شده، از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.
  بروسلوز به طور کلی در حیوانات یا مایع منی آلوده، به گله وارد می شود. گله های عاری از این ارگانیسم نباید با گوسفندانی که ممکن است آلوده باشند تماس بگیرند.
  اگر ریشه‌کنی امکان‌پذیر نباشد، می‌توان دام ‌ها را قبل از فصل تولید مثل بررسی کرد و هر حیوانی را که ناهنجاری ‌های قابل لمسی داشت از بین برد. با این حال، این تنها زمانی که دام ها تحت تأثیر بالینی قرار می گیرند، حذف می شوند و نسبت به حذف ارگانیسم از گله مطلوب تر است. واکسیناسیون همچنین می تواند به کنترل اپیدیدیمیت گوسفند کمک کند، به خصوص در مواردی که ریشه کنی آن دشوار است. 
  واکسن B. melitensis Rev-1 است

   

  انتقال بروسلوز

   


  دام ها اغلب به طور مداوم با بروسلوز آلوده می شوند و بسیاری از حیوانات این ارگانیسم را به مدت 2 تا 4 سال یا بیشتر در منی می ریزند. ابتلاء به بروسلوز می تواند با یا بدون علائم بالینی باشد. قوچ ها همچنین می توانند این ارگانیسم را از طریق ادرار دفع کنند.

   

  انتقال بروسلوز از گوسفند به گوسفند

   


  انتقال به خوبی درک نشده است. با این حال، آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این ارگانیسم می‌تواند از طریق پیش‌پوسه، ملتحمه و مخاط دهان، بینی و رکتوم وارد بدن شود. راه‌ های پیشنهادی شامل لیسیدن یا سایر اشکال انتقال دهانی و انتقال جنسی، می‌شود. میش ها گهگاه آلوده می شوند و ممکن است این ارگانیسم را در ترشحات واژینال و شیر دفع کنند. با این حال، به نظر می رسد این عفونت ها گذرا هستند و به ندرت بیش از یک بارداری را در بر می گیرند.
  گوزن های آلوده بروسلوز را در مایع منی و ادرار می ریزند. با این حال، اکثر حیوانات عفونت را ظرف یک سال از بین می برند. بزها با تلقیح ارگانیسم ‌ها به مخاط بینی و یا ملتحمه (و همچنین با تزریق داخل بیضه) آلوده می شوند، در حالی که گوزن دم سفید و گوسفند شاخ از طریق ملتحمه آلوده می شوند.
  آلودگی مراتع روش مهمی برای انتقال به نظر نمی رسد. گوسفندها هنگام چرای مزارع که اخیراً توسط حیوانات آلوده شده باشد و یا در محوطه ای در کنار حیوانات آلوده نگهداری شوند، آلوده نمی شوند. گزارش شده است که گونه های دیگر بروسلا بسته به عواملی مانند دما، رطوبت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و وجود مواد آلی، برای دوره هایی کمتر از یک روز تا 8 ماه در محیط زیست زنده می مانند. بقا زمانی که دما پایین است طولانی تر است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بندپایان نقشی در اپیدمیولوژی بروسلوز دارند وجود ندارد. با این حال، برخی از گونه های بروسلا دارند.
  بروسلوز در کنه ها و سایر بندپایان مکنده خون شناسایی شده است، از طریق نیش کنه در آزمایشگاه به خوکچه هندی منتقل شده است، و انتقال از طریق تخمدان در کنه ها گزارش شده است.

   

  ضد عفونی بروسلوز

   


  بروسلوز به راحتی توسط اکثر ضدعفونی کننده های موجود از جمله محلول های هیپوکلریت، اتانول 70 درصد، ایزوپروپانول، یدوفورها، ضدعفونی کننده های فنلی، فرمالدئید، گلوتارآلدئید و زایلن از بین می روند. یک مطالعه گزارش داد که زایلن و سیانامید کلسیم کود مایع را پس از 2 تا 4 هفته از آلودگی خارج کردند. با این حال،
  برخی منابع توصیه می کنند که چنین کود های تصفیه شده را برای مدت طولانی تری نگهداری کرد. بروسلاها با pH اسیدی <3.5 نسبتاً سریع غیرفعال می شوند. آنها همچنین می توانند با گرمای مرطوب 121 درجه سانتیگراد (250 درجه فارنهایت) به مدت حداقل 15 دقیقه، گرمای خشک 320-338 درجه فارنهایت (160-170 درجه سانتیگراد) برای حداقل 1 ساعت، و در تابش گاما و پاستوریزاسیون از بین بروند. 10 دقیقه جوشاندن معمولا برای مایعات موثر است.

   

  مراحل بروز بروسلوز در دام ها

   


  تظاهرات اولیه ضایعات اپیدیدیم، تونیکا و بیضه در گوسفندان است. جفت و سقط جنین در گوسفندان و گاهی اوقات مرگ پری ناتال در بره ها. ضایعات ممکن است به سرعت ایجاد شوند. در گوسفندان، اولین ناهنجاری قابل تشخیص ممکن است بدتر شدن قابل توجه کیفیت مایع منی مرتبط با حضور سلول ها و ارگانیسم های التهابی باشد. فاز حاد سیستمیک به ندرت در عفونت های طبیعی دیده می شود. پس از پسرفت مرحله حاد که ممکن است آنقدر خفیف باشد که مشاهده نشود، ممکن است ضایعات در اپیدیدیم و تونیک های کیسه بیضه لمس شوند. بزرگ شدن اپیدیدیم ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد. دم اپیدیدیم بیشتر از سر یا بدنه درگیر می‌شود و برجسته ‌ترین ضایعه اسپرماتوسل ‌هایی با اندازه متغیر است که حاوی مایع اسپرمی تا حدی دمیده شده است. تونیک ها اغلب ضخیم و فیبری می شوند و چسبندگی های گسترده ای بین آنها ایجاد می شود. بیضه ها ممکن است آتروفی فیبری را نشان دهند. این ضایعات معمولا دائمی هستند. در موارد معدودی، ضایعات قابل لمس گذرا هستند، در حالی که در برخی دیگر، ارگانیسم‌ ها ممکن است در مدت طولانی بدون ضایعات قابل تشخیص بالینی در مایع منی حضور داشته باشند.

   

  تشخیص فیزیکی

   


  گله‌ ها را می‌توان با لمس کیسه بیضه همه دام ‌ها و سپس آزمایش‌ های آزمایشگاهی روی حیوانات دارای ناهنجاری ‌ها و برخی از دام های بالینی طبیعی از نظر بروسلوز غربالگری کرد.
  سونوگرافی ممکن است در ارزیابی بالینی کمک کند. زیرا تعداد قابل توجهی از دام های آلوده قابل تشخیص نیستند.
  ضایعات، اثربخشی لمس برای غربالگری را می توان تحت تأثیر تعداد دام ها در یک گله قرار داد. اگر اپیدیدیمیت دام ها تشخیص داده شود، می‌توان همه دام ها را معدوم کرد یا از برنامه آزمایش و کشتار فقط برای از بین بردن دام های آلوده استفاده کرد. جدا کردن دام ها در مزرعه به گروه‌های کوچک ممکن است به محدود کردن انتقال تا زمان ریشه‌کنی کمک کند.

   

  تست های تشخیصی بروسلوز

   


  معاینه میکروسکوپی مایع منی، سواب واژینال، شیر یا اسمیر بافتی برای بروسلوز، با استفاده از رنگ آمیزی اصلاح شده Ziehl-Neelsen (Stamp)، می تواند برای تشخیص احتمالی مفید باشد.
  بروسلاها واقعاً اسیدی نیستند، اما در برابر رنگ‌ زدایی توسط اسید های ضعیف مقاوم هستند و قرمز رنگ می‌شوند. آن ها به صورت کوکوباسیل یا میله های کوتاه ظاهر می شوند که معمولاً به صورت منفرد اما گاهی اوقات به صورت جفت یا گروه های کوچک قرار می گیرند.
   بروسلوز شبیه بروسلا ملیتنسیس و همچنین شبیه برخی ارگانیسم های دیگر از جمله کلامیدیا آبورتوس و کوکسیلا است. در صورت وجود، رنگ آمیزی ایمنی ممکن است به شناسایی کمک کند.

   

  تشخیص تکمیلی بروسلوز

   


  تشخيص قطعي نيازمند كشت و يا تشخيص نوكلئيك اسيدها با روش PCR يا ساير روشهاي ژنتيكي است.
  بروسلوز را ممکن است از نمونه های مایع منی دام ها، سواب واژینال و شیر در دام ها و جفت یا جنین (محتویات معده و ریه) پس از سقط جدا شود. دام های مشکوک را نیز می توان با جمع آوری نمونه واژن از یک دام بدون بروسلوز پس از جفت گیری آزمایش کرد. نمونه برداری مکرر از مایع منی ممکن است ضروری باشد، زیرا این ارگانیسم می تواند به طور متناوب دفع شود. در کالبدشکافی، بافت های ترجیحی برای جمع آوری در دام ها شامل اپیدیدیم، وزیکول منی، آمپول و لنف اینگوینال است.
  بروسلوز را می توان در سطح گونه با روش های فنوتیپی (تایپ فاژ و ویژگی های فرهنگی، بیوشیمیایی و سرولوژیکی) یا تکنیک های ژنتیکی شناسایی کرد. آزمایشگاه های تشخیصی می توانند اکثر گونه های این ارگانیسم را شناسایی کنند. با این حال، ممکن است نیاز به شناسایی قطعی در آزمایشگاه مرجع با انجام شود.

   

  آزمایشات مستقیم جهت تشخیص بروسلوز

   


  آزمایشگاه ها از این آزمایش ها برای شناسایی بروسلوز به طور مستقیم در نمونه های بالینی استفاده می کنند.
  ELISA، ایمونودیفیوژن ژل آگار (AGID) و تثبیت کمپلمان معمولاً برای تشخیص آنتی بادی ‌های بروسلوز در گوسفند استفاده می‌شود، اگرچه آزمایش ‌های دیگری (مانند مهار هماگلوتیناسیون، آگلوتیناسیون غیرمستقیم) منتشر شده است. قوچ هایی با آزمایش های مبهم باید جدا شده و پس از 4-2 هفته مجددا آزمایش شوند. دیکلوباکتر نودوس، که باعث پوسیدگی پا می‌شود، در آزمایش‌های سرولوژیکی با بروسلوز واکنش متقابل گزارش شده است، اما اهمیت عملی آن ناشناخته است. 

   

  درمان بروسلوز

   


  طی تحقیقات انجام شده، مشخص شد که برخی از دام های با ارزش با موفقیت با آنتی بیوتیک ها درمان شده اند. با این حال، ممکن است باروری آن ها پایین بماند. در واقع می توان گفت که حتی اگر میکروارگانیسم از بین برود، و درمان از نظر اقتصادی برای اکثر حیوانات امکان پذیر نیست. 
  گوسفند های جوان به سن 8 هفته به طور تجربی توسط راه های مختلف غیرمغذی آلوده شده اند. عفونت فعال در گوسفندان غیرمعمول است اما پس از جفت گیری با گوسفندان آلوده طبیعی ایجاد شده است. به نظر نمی رسد مراتع آلوده در گسترش بیماری مهم باشد. 
  بروز و گسترش بیماری ممکن است با معاینه منظم قوچ ها قبل از فصل تولید مثل و حذف آن هایی که ناهنجاری های آشکار تناسلی دارند کاهش یابد. از آنجایی که حساسیت دام ها با افزایش سن به طور قابل توجهی افزایش می یابد، نگهداری گله دام های جوان و جداسازی دام های غیر آلوده از دام های مسن تر و احتمالاً آلوده مفید باشد.
  مصرف همزمان کلرتتراسایکلین و استرپتومایسین بر درمان باکتریولوژیک تأثیر می گذارد. 
   

  اشتراک گذاری

  24 ساعته

  پرداخت ایمن

  7 روز ضمانت برگشت

  تحویل اکسپرس