منو

  مقالات

  ویروس واریسلا زوستر (Varicella zoster virus) HHV 3

  ویروس واریسلا زوستر (Varicella zoster virus) HHV 3

  واریسلا زوستر (آبله مرغان) یک بیماری عفونی حاد است. این بیماری توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد می شود که یک ویروس DNA دار است که عضوی از گروه ویروس هرپس می باشد. پس از عفونت اولیه، VZV در بدن (در گانگلیون های عصبی حسی) به عنوان یک عفونت نهفته باقی می ماند. عفونت اولیه با VZV باعث ایجاد واریسلا می شود. فعال شدن مجدد عفونت نهفته باعث ایجاد هرپس زوستر (زونا) می شود.
  متوسط دوره نهفتگی واریسلا 14 تا 16 روز پس از قرار گرفتن در معرض راش آبله مرغان یا هرپس زوستر است که دامنه آن بین 10 تا 21 روز است. یک پیش‌درآمد خفیف تب و کسالت ممکن است 1 تا 2 روز قبل از شروع بثورات، به‌ویژه در بزرگسالان رخ دهد. در کودکان، راش اغلب اولین علامت بیماری است.
  ویروس واریسلا زوستر (VZV) باعث آبله مرغان و هرپس زوستر (زونا) می شود. واریسلا با یک بثورات خارش دار، ماکولوپاپولار و وزیکولی مشخص می شود که در طی یک دوره 3 تا 7 روزه به پوسته های خشک غیرعفونی تبدیل می شود. فعال شدن مجدد ویروس خفته منجر به بثورات پوستی دردناک مشخصه هرپس زوستر می شود که اغلب با درد در توزیع بثورات (نورالژی پس از ترمیم) همراه است.
  آبله مرغان برای افرادی که این بیماری را نداشته اند یا علیه آن واکسینه نشده اند بسیار مسری است. امروزه واکسنی در دسترس است که از کودکان در برابر آبله مرغان محافظت می کند. واکسن آبله مرغان روشی مطمئن و موثر برای پیشگیری از آبله مرغان و عوارض احتمالی آن است.

   


  علائم واریسلا زوستر(آبله مرغان):

   


  بثورات تاولی خارش دار ناشی از عفونت آبله مرغان 10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شود و معمولاً حدود 5 تا 10 روز طول می کشد. علائم و نشانه های دیگری که ممکن است یک تا دو روز قبل از بثورات ظاهر شوند، عبارتند از:
  •    تب
  •    از دست دادن اشتها
  •    سردرد
  •    خستگی و احساس ناخوشی عمومی (بی‌حالی)

   


  هنگامی که ضایعه پوستی آبله مرغان ظاهر می شود، سه مرحله را طی می کند:

   

   

  1.    برآمدگی های صورتی یا قرمز (پاپول) که در طی چند روز ایجاد می شوند
  2.    تاول های کوچک پر از مایع (وزیکول) که در حدود یک روز تشکیل می شوند و سپس می شکنند و نشت می کنند.
  3.    پوسته ها و دلمه ها که تاول های شکسته را می پوشانند و چند روز دیگر بهبود می یابند
  برجستگی های جدید برای چند روز ظاهر می شوند، بنابراین ممکن است فرد هر سه مرحله راش  برجستگی، تاول و ضایعات پوسته دار، را همزمان داشته باشد. فرد مبتلاء می تواند تا 48 ساعت قبل از ظاهر شدن بثورات، ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید و تا زمانی که تمام تاول های شکسته پوسته نشوند، ویروس مسری باقی می ماند.
  این بیماری به طور کلی در کودکان سالم خفیف است. در موارد شدید، بثورات می‌تواند تمام بدن را بپوشاند و ضایعاتی در گلو، چشم‌ها و غشاهای مخاطی مجرای ادرار، مقعد و واژن ایجاد کند.

   

   

  علل بیماری آبله مرغان چیست:

   


  عفونت آبله مرغان توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود. می تواند از طریق تماس مستقیم با بثورات گسترش یابد. همچنین زمانی که فرد مبتلا به آبله مرغان سرفه یا عطسه می کند و شما قطرات هوا را استنشاق می کنید، می تواند پخش شود.

   

  چه افرادی در معرض خطر آبله مرغان هستند؟

   


  افراد در معرض خطر ابتلا به واریسلا شدید شامل افراد دچار نقص ایمنی بدون شواهدی مبنی بر مصونیت در برابر واریسلا، مانند:
  •    افراد مبتلا به لوسمی یا لنفوم
  •    افرادی که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، مانند استروئیدهای سیستمیک با دوز بالا یا عوامل شیمی درمانی
  •    افرادی که دارای نقص ایمنی سلولی یا سایر مشکلات سیستم ایمنی هستند
  •    نوزادانی که مادرانشان از پنج روز قبل تا دو روز پس از زایمان مبتلا به آبله مرغان هستند
  •    نوزادان نارس در معرض آبله مرغان یا هرپس زوستر
  •    نوزادان نارس بستری شده در بیمارستان متولد شده در هفته 28 ≥ بارداری که مادرانشان شواهدی مبنی بر مصونیت ندارند.
  •    نوزادان نارس بستری شده در بیمارستان متولد شده در کمتر از 28 هفته بارداری یا دارای وزن ≤1000 گرم در بدو تولد بدون توجه به وضعیت ایمنی واریسلا مادرشان
  •    زنان باردار بدون شواهدی مبنی بر مصونیت نسبت به واریسلا
  •    نوزادانی که مادرانشان هرگز آبله مرغان یا واکسن آن را نگرفته اند
  •    نوجوانان و بزرگسالان
  •    افرادی که سیگار می کشند
  •    افرادی که سیستم ایمنی آنها توسط داروها، مانند شیمی درمانی، یا بیماری مانند سرطان یا HIV ضعیف شده است.
  •    افرادی که داروهای استروئیدی را برای بیماری هایی مانند آسم مصرف می کنند

   

   

  آبله مرغان و بارداری:

   


  زنان باردار مبتلا به آبله مرغان در معرض خطر عوارض جدی، عمدتاً ذات الریه، و در برخی موارد ممکن است در نتیجه واریسلا بمیرند. برخی از مطالعات نشان داده اند که هم فراوانی و هم شدت پنومونی VZV زمانی که آبله مرغان در سه ماهه سوم به دست می آید، بیشتر است، اگرچه مطالعات دیگر این مشاهدات را تایید نکرده اند.
  اگر یک زن باردار در سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم به واریسلا مبتلا شود، خطر کمی (0.4 تا 2.0٪) برای تولد نوزاد با سندرم واریسلا مادرزادی وجود دارد. نوزاد ممکن است بر روی پوست جای زخم داشته باشد. ناهنجاری در اندام ها، مغز و چشم ها و وزن کم هنگام تولد.
  اگر خانمی از 5 روز قبل تا 2 روز پس از زایمان دچار بثورات واریسلا شود، نوزاد در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان نوزادی خواهد بود. از نظر تاریخی، میزان مرگ و میر برای واریسلا نوزادان حدود 30٪ گزارش شده است، اما در دسترس بودن گلوبولین ایمنی VZV و مراقبت های حمایتی ویژه، مرگ و میر را به حدود 7٪ کاهش داده است. این واکسن برای زنان باردار منع مصرف دارد. 
  وزن کم هنگام تولد و ناهنجاری های اندام در میان نوزادان متولد شده از زنانی که در اوایل بارداری خود به آبله مرغان مبتلا شده اند، شایع تر عوارض آبله مرغان در کودکان است. هنگامی که مادری در هفته قبل از تولد یا چند روز پس از زایمان به آبله مرغان مبتلا می شود، کودک او در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک عفونت جدی و تهدید کننده زندگی است.

   

   

  آبله مرغان و زونا:

   


  افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند، در خطر عارضه ای به نام زونا هستند. ویروس واریسلا زوستر پس از بهبود عفونت پوست در سلول های عصبی باقی می ماند. سال‌ها بعد، ویروس می‌تواند دوباره فعال شود و دوباره به صورت زونا ظاهر شود. این ویروس بیشتر در افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ظاهر می شود. افرادی که به زونا مبتلاء می شوند علائمی مانند تاول را تجربه می کنند. درد زونا می تواند مدت زیادی پس از ناپدید شدن تاول ها ادامه یابد. 

   

   

  جلوگیری از خطر ابتلاء به آبله مرغان:

   


  واکسن آبله مرغان (واریسلا) بهترین راه برای پیشگیری از آبله مرغان است. کارشناسان CDC تخمین می زنند که واکسن تقریباً 98٪ از افرادی که هر دو دوز توصیه شده را دریافت می کنند، محافظت کامل در برابر ویروس می کند.  هنگامی که واکسن محافظت کامل را ارائه نمی دهد، به طور قابل توجهی از شدت آبله مرغان می کاهد.
  واکسن زونا (شینگریکس) برای بزرگسالانی که آبله مرغان داشته اند توصیه می شود. شینگریکس برای افراد 50 ساله و بالاتر، از جمله افرادی که قبلا واکسن دیگری برای زونا (Zostavax) دریافت کرده اند، تایید و توصیه می شود. 

   


  واکسن آبله مرغان (Varivax) برای موارد زیر توصیه می شود:

   

   

  •    بچه های جوان باید دو دوز واکسن آبله مرغان را دریافت کنند، اولین دوز بین سنین 12 تا 15 ماهگی و دومی بین سنین 4 تا 6 سالگی، به عنوان بخشی از برنامه معمول واکسیناسیون دوران کودکی.
  •    این واکسن را می توان با واکسن سرخک، اوریون و سرخجه ترکیب کرد، اما برای برخی از کودکان بین 12 تا 23 ماهگی، این ترکیب ممکن است خطر تب و تشنج ناشی از واکسن را افزایش دهد. 
  •    کودکان 7 تا 12 ساله که واکسینه نشده اند باید دو دوز واکسن واریسلا را با فاصله حداقل سه ماه دریافت کنند. کودکان 13 ساله یا بزرگتر که واکسینه نشده اند نیز باید دو دوز تکمیلی واکسن را با فاصله حداقل چهار هفته دریافت کنند.
  •    بزرگسالان واکسینه نشده که هرگز آبله مرغان نداشته اند و در معرض خطر بالای قرار گرفتن در معرض قرار دارند. این افراد شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی، معلمان، کارکنان مراقبت از کودکان، مسافران بین المللی، پرسنل نظامی، بزرگسالانی است که با کودکان خردسال زندگی می کنند و همه زنان در سنین باروری.
  •    بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نگرفته‌اند یا واکسینه نشده‌اند معمولاً دو دوز از واکسن را به فاصله چهار تا هشت هفته دریافت می‌کنند. 

   


  واکسن آبله مرغان برای موارد زیر تایید نشده است:

   

   

  •    زنان حامله
  •    افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افرادی که به HIV آلوده هستند، یا افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند.
  •    افرادی که به آنتی بیوتیک نئومایسین حساسیت دارند

   

   

  واریسلا در افراد واکسینه نشده:

   

   

  در کودکان سالم، واریسلا به طور کلی خفیف است، با بثورات خارش دار، احساس ضعف و دمای تا 102 درجه فارنهایت به مدت 2 تا 3 روز. نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان، زنان باردار و افراد دارای نقص ایمنی در معرض خطر ابتلا به بیماری های شدیدتر هستند و بروز عوارض بیشتری دارند. بهبودی عفونت اولیه آبله مرغان معمولاً مصونیت مادام العمر را فراهم می کند. در افراد سالم، وقوع دوم واریسلا غیر معمول است. احتمال وقوع دوم واریسلا در افرادی که نقص ایمنی دارند بیشتر است. مانند سایر عفونت های ویروسی، قرار گرفتن مجدد در معرض آبله مرغان طبیعی (نوع وحشی) ممکن است منجر به عفونت مجدد شود که بدون ایجاد بیماری یا ویرمی قابل تشخیص، تیتر آنتی بادی را افزایش می دهد.

   

   

  واریسلا در افراد واکسینه شده:

   

   

  واریسلای پیشرفته، عفونت با ویروس واریسلا زوستر نوع وحشی (VZV) است که در فرد واکسینه شده بیش از 42 روز پس از واکسیناسیون واریسلا رخ می دهد. واریسلا معمولاً خفیف است. بیماران معمولاً تب دار هستند یا تب پایین دارند و کمتر از 50 ضایعه پوستی ایجاد می کنند. آنها معمولاً در مقایسه با افراد واکسینه نشده که به واریسلا مبتلا می شوند، دوره بیماری کوتاه تری دارند. بثورات بیشتر به احتمال زیاد ماکولوپاپولار هستند تا تاولی. با این حال، 25٪ تا 30٪ از افرادی که با یک دوز واکسینه شده اند و به آبله مرغان مبتلا می شوند، ویژگی های بالینی مشابه افراد واکسینه نشده مبتلا به آبله مرغان خواهند داشت.
  از آنجایی که ویژگی‌های بالینی واریسلای پیشرونده اغلب خفیف است، تشخیص تنها بر اساس تظاهرات بالینی ممکن است دشوار باشد. تست های آزمایشگاهی برای تایید واریسلا و مدیریت مناسب بیماران و تماس های آنها اهمیت فزاینده ای دارد. آبله مرغان در میان افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند در مقایسه با افرادی که فقط یک دوز واکسن دریافت کرده اند کمتر اتفاق می افتد. 

   


  انتقال واریسلا زوستر:

   


  واریسلا بسیار مسری است. ویروس می تواند از فردی به فرد دیگر از طریق تماس مستقیم، استنشاق آئروسل ها از مایع وزیکولی ضایعات پوستی واریسلا یا زوستر حاد و احتمالاً از طریق ترشحات تنفسی عفونی، منتقل شود. فرد مبتلا به آبله مرغان از یک تا دو روز قبل از شروع بثورات تا زمانی که تمام ضایعات آبله مرغان پوسته پوسته شوند، مسری در نظر گرفته می شود. افراد واکسینه شده ممکن است ضایعاتی ایجاد کنند که پوسته ای ندارند. این افراد تا زمانی که 24 ساعت ضایعات جدیدی ظاهر نشده اند، مسری محسوب می شوند.
  10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس طول می کشد تا فردی به واریسلا مبتلا شود. بر اساس مطالعات انتقال در بین اعضای خانواده، حدود 90٪ از تماس های نزدیک مستعد پس از قرار گرفتن در معرض یک فرد مبتلا به آبله مرغان، مبتلا می شوند. 
  واریسلا کمتر از سرخک مسری است، اما مسری تر از اوریون و سرخجه است.


  شایع ترین عوارض واریسلا  زوستر عبارتند از:


  در کودکان: عفونت های باکتریایی پوست و بافت های نرم
  در بزرگسالان: پنومونی
  عوارض شدید ناشی از ویروس شامل آتاکسی مخچه، آنسفالیت، پنومونی ویروسی و شرایط هموراژیک است. سایر عوارض شدید ناشی از عفونت های باکتریایی است و عبارتند از:
  •    سپتی سمی
  •    سندرم شوک سمی
  •    فاشئیت نکروزان
  •    استئومیلیت
  •    پنومونی باکتریایی
  •    آرتریت سپتیک

   

  افراد دچار نقص ایمنی و خطر ابتلاء به واریسلا زوستر:

   


  افراد دارای نقص ایمنی که به آبله مرغان مبتلا می شوند در معرض خطر گسترش احشایی (عفونت VZV اندام های داخلی) هستند که منجر به پنومونی، هپاتیت، آنسفالیت و انعقاد داخل عروقی منتشر می شود. آنها می توانند یک بثورات واریسلا غیر معمول با ضایعات بیشتر داشته باشند و ممکن است مدت طولانی تری نسبت به افراد دارای سیستم ایمنی قوی که به واریسلا مبتلا می شوند بیمار باشند. ضایعات جدید ممکن است بیش از 7 روز به رشد خود ادامه دهند، این ضایعات ممکن است در کف دست و پا ظاهر شوند و ممکن است خونریزی دهنده باشند.

   


  افراد مبتلا به HIV یا ایدز وخطر ابتلاء به واریسلا زوستر:

   


  کودکان مبتلا به عفونت HIV تمایل به بثورات غیر معمول دارند و ضایعات جدید برای هفته ها یا ماه ها ظاهر می شوند. ضایعات در ابتدا ممکن است وزیکول ماکولوپاپولار معمولی باشند، اما بعداً می تواند به زخم های غیر التیام بخشی تبدیل شود که نکروز، پوسته پوسته و هیپرکراتوز می شوند. این احتمال بیشتر در کودکان آلوده به HIV با تعداد کم CD4 رخ می دهد.
  برخی از مطالعات نشان داده اند که انتشار VZV به اندام های احشایی در کودکان مبتلا به HIV نسبت به سایر افراد دارای نقص ایمنی مبتلا به عفونت VZV کمتر رایج است. همچنین ممکن است میزان عوارض در کودکان مبتلا به HIV تحت درمان ضد رتروویروسی یا افراد آلوده به HIV با تعداد CD4 بالاتر در زمان عفونت آبله مرغان کمتر باشد. رتینیت می تواند در میان کودکان و نوجوانان آلوده به HIV رخ دهد.
  اکثر بزرگسالان، از جمله آنهایی که HIV مثبت هستند، قبلاً آبله مرغان داشته اند و VZV سرم مثبت هستند. در نتیجه، آبله مرغان در میان بزرگسالان آلوده به HIV نسبتاً نادر است.

   


  گلوبولین ایمنی واریسلا زوستر:

   


  برای افرادی که در معرض خطر ابتلاء به واریسلا یا هرپس زوستر قرار دارند و نمی توانند واکسن واریسلا را دریافت کنند، گلوبولین ایمنی واریسلا زوستر می تواند از ایجاد واریسلا جلوگیری کند یا از شدت بیماری بکاهد. ایمونوگلوبولین واریسلا زوستر برای افرادی که نمی توانند واکسن دریافت کنند مانند افرادی که  فاقد شواهدی مبنی بر مصونیت در برابر واریسلا هستند، افرادی که قرار گرفتن در معرض آنها احتمالا منجر به عفونت می شود و افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به واریسلا شدید توصیه می شود.

   

  تشخیص واریسلا زوستر:

   


  تست PCR سریع ترین و حساس ترین روش برای تایید تشخیص واریسلا یا هرپس زوستر است. به این ترتیب، این آزمایش ترجیحی برای عفونت VZV است. در صورت وجود، ضایعات وزیکولار یا دلمه بهترین نمونه ها را برای آنالیز PCR ارائه می کنند

   


  درمان واریسلا زوستر:

   


  آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که گروه های خاصی که در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان متوسط تا شدید هستند برای درمان خوراکی از داروی آسیکلوویر یا والاسیکلوویر استفاده کنند. این گروه های پرخطر عبارتند از:
  افراد سالم بالای 12 سال
  افراد مبتلا به اختلالات پوستی یا ریوی مزمن
  افرادی که سالیسیلات درمانی طولانی مدت دریافت می کنند
  افرادی که دوره های کوتاه، متناوب یا آئروسل دار کورتیکواستروئیدها را دریافت می کنند
  برخی از پزشکان ممکن است استفاده از آسیکلوویر خوراکی یا والاسیکلوویر را برای موارد ثانویه در خانواده انتخاب کنند. درمان خوراکی آسیکلوویر یا والاسیکلوویر باید در 24 ساعت اول پس از شروع بثورات واریسلا داده شود.
  درمان خوراکی آسیکلوویر یا والاسیکلوویر توسط AAP برای استفاده در کودکان سالمی که آبله مرغان معمولی را بدون عارضه تجربه می کنند توصیه نمی شود. آسیکلوویر یک داروی دسته B بر اساس طبقه بندی خطر دارویی سازمان غذا و داروی ایالات متحده در بارداری است. برخی از متخصصان آسیکلوویر یا والاسیکلوویر خوراکی را برای زنان باردار مبتلا به آبله مرغان به ویژه در سه ماهه دوم و سوم توصیه می کنند. آسیکلوویر داخل وریدی برای بیمار باردار با عوارض جدی و ویروسی واریسلا مانند ذات الریه توصیه می شود.
  درمان داخل وریدی آسیکلوویر برای بیماری‌های شدید (مانند VZV منتشر مانند پنومونی، آنسفالیت، ترومبوسیتوپنی، هپاتیت شدید) و برای واریسلا در بیماران نقص ایمنی (از جمله بیمارانی که تحت درمان با کورتیکواستروئید با دوز بالا برای بیش از 14 روز قرار دارند) توصیه می‌شود.

   

   

  چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

   


  اگر فکر می کنید ممکن است شما یا فرزندتان آبله مرغان داشته باشید، با پزشک خود مشورت کنید. او معمولاً با بررسی بثورات و در نظر گرفتن علائم دیگر می تواند آبله مرغان را تشخیص دهد. پزشک شما همچنین می تواند در صورت لزوم داروهایی برای کاهش شدت آبله مرغان و درمان عوارض تجویز کند. 
  بثورات به یک یا هر دو چشم گسترش می یابد.
  بثورات بسیار قرمز، گرم یا حساس می شوند. این می تواند نشان دهنده عفونت باکتریایی ثانویه پوست باشد.
  بثورات با سرگیجه، بی نظمی، ضربان قلب سریع، تنگی نفس، لرزش، از دست دادن هماهنگی عضلات، بدتر شدن سرفه، استفراغ، سفتی گردن یا تب بالاتر از 102 فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) همراه است.
  هر فردی در خانواده با سیستم ایمنی بدن خود مشکل دارد یا کمتر از 6 ماه سن دارد.

   


  عوامل خطر:

   


  اگر فرد قبلاً به آبله مرغان مبتلاء نشده باشد یا واکسن آبله مرغان را تزریق نکرده باشد، خطر ابتلا به ویروس واریسلا زوستر که باعث آبله مرغان می شود، بیشتر است. واکسینه شدن برای افرادی که در مراکز مراقبت از کودک یا مدرسه کار می کنند بسیار مهم است.
  اکثر افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند یا واکسن آبله مرغان زده اند در برابر آبله مرغان مصون هستند. ممکن است افرادی بیش از یک بار به آبله مرغان مبتلا شوند، اما این اتفاق نادر است. اگر فرد واکسن زده باشد و اما همچنان آبله مرغان بگیرد، علائم آن اغلب خفیف تر، با تاول های کمتر و تب خفیف یا بدون تب می باشد.

   

   

  ارزیابی ایمنی در برابر بیماری واریسلا زوستر:

   


  دو دوز واکسن واریسلا برای همه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بدون شواهد ایمنی نسبت به واریسلا توصیه می شود. کسانی که قبلا یک دوز واکسن آبله مرغان دریافت کرده اند باید دوز دوم خود را برای محافظت بیشتر در برابر بیماری دریافت کنند.

  شواهد مصونیت نسبت به واریسلا زوستر شامل یکی از موارد زیر است:
  •    مستندات واکسیناسیون واریسلا متناسب با سن
  •    کودکان پیش دبستانی (یعنی سن 12 ماهگی تا 3 سالگی): یک دوز
  •    کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در سنین مدرسه: دو دوز
  •    شواهد آزمایشگاهی مصونیت یا تایید آزمایشگاهی بیماری
  •    تشخیص یا تأیید سابقه ابتلا به واریسلا یا هرپس زوستر توسط پزشک

   

   

  برای تأیید سابقه ابتلا به واریسلا، پزشکان باید موارد زیر را جویا شوند:

   


  •    یک پیوند اپیدمیولوژیک به یک مورد معمولی دیگر آبله مرغان یا یک مورد تایید شده آزمایشگاهی، یا
  •    مدارک تایید آزمایشگاهی، در صورتی که آزمایش در زمان بیماری حاد انجام شده باشد
  •    افرادی که نه پیوند اپیدمیولوژیک دارند و نه تایید آزمایشگاهی آبله مرغان نباید به عنوان دارای سابقه معتبر بیماری در نظر گرفته شوند. برای این افراد، در صورتی که قبلا فقط یک دوز واکسن دریافت کرده باشند، دوز دوم واکسن توصیه می شود. اگر یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تشخیص را بر اساس معیارهای فوق تأیید کند، واکسیناسیون لازم نیست.
  •    آزمایش روتین برای ایمنی واریسلا پس از دو دوز واکسن توصیه نمی شود. سنجش های آزمایشگاهس موجود به اندازه کافی برای تشخیص آنتی بادی ها پس از واکسیناسیون در همه موارد حساس نیستند. دریافت مستند دو دوز واکسن آبله مرغان جایگزین نتایج آزمایش‌های سرولوژیک بعدی می‌ش
   

  اشتراک گذاری

  24 ساعته

  پرداخت ایمن

  7 روز ضمانت برگشت

  تحویل اکسپرس